densicoal foto_wyr

DensiCoal – drobnoziarniste frakcje węglowe jako wsad do produkcji koksu

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu rozwija technologię wykorzystania drobnoziarnistych frakcji węglowych pochodzących z procesów flotacji w zakładach przeróbki mechanicznej węgla, jako komponentu mieszanek wsadowych do produkcji wysokiej jakości koksu wielkopiecowego. Prace prowadzone są ramach Projektu o akronimie DensiCoal, współfinansowanego z Programu Sektorowego INNOSTAL, którego beneficjentami są JSW Innowacje S.A, JSW Koks S.A oraz JSW S.A. Instytut jest głównym podwykonawcą części badawczej realizowanej w Projekcie.

więcej

logo blue coal wolbrom ichpw_wyr

IChPW prowadzi pomiary jakości powietrza na terenie Gminy Wolbrom

W dniu 15 stycznia 2020 roku, w ramach drugiego etapu prac podejmowanych przez Gminę Wolbrom w celu ograniczania niskiej emisji, na terenie miejscowości Chrząstowice/Gołaczewy Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla zainstalował stację monitoringu jakości powietrza Airpointer®.

więcej

testy paliwa zawiesinowego_wyr

Testy spalania paliwa zawiesinowego

W Centrum Czystych Technologii Węglowych (CCTW) na terenie Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla przeprowadzono test spalania węglowego paliwa zawiesinowego (dyspersji węglowo-wodnej) oraz paliwa węglowego w postaci pyłu w komorze spalania objętościowego o skali technicznej 150 kWth. Prace te prowadzone są w ramach tematu „Rozwój i doskonalenie technologii spalania paliwa zawiesinowego finansowanego z subwencji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcej

artykul_miesiaca_2019_12_wyr

Artykuł miesiąca – grudzień 2019

W grudniu 2019 r. przedstawiamy artykuł Tadeusza Chwoły, Tomasza Spietza, Lucyny Więcław-Solny, Adama Tatarczuka, Aleksandra Krótkiego, Szymona Dobrasa, Andrzeja Wilka i Marcina Steca pracowników Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Janusza Tchórza i Janusza Zdeba  z TAURON Wytwarzanie S.A..  Artykuł pt. „Pilot plant initial results for the methanation process using CO2 from amine scrubbing at the Łaziska power plant in Poland” ukazał się w czasopiśmie Fuel. więcej

icc ichpw logo wyr

Porozumienie z Instytutem Chemii Węgla z Chin

11 grudnia 2019 roku w Taiyuan w Chinach Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla reprezentowany przez Dyrektora Aleksandra Sobolewskiego podpisał porozumienie o współpracy z Instytutem Chemii Węgla Chińskiej Akademii Nauk.

więcej

logo blue coal wolbrom ichpw_wyr

Prezentacja spalania „Błękitnego węgla” w Wolbromiu

W dniu 14 grudnia 2019r. na rynku w Wolbromiu Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla na zlecenie Gminy Wolbrom przeprowadził prezentację spalania tradycyjnego paliwa węglowego i węglowego paliwa niskoemisyjnego „ Błękitny węgiel” . Prezentacja obejmowała spalanie ww. paliw w dwóch urządzeniach grzewczych jednocześnie. Celem prezentacji było wykazanie różnicy w emisji pyłowej  przy stosowaniu tych paliw.

więcej

ciech ichpw logo wyr

Testy technologiczne instalacji do usuwania CO2 z gazów odlotowych w zakładach CIECH Soda Polska

Wiosną 2017 roku informowaliśmy Państwa o przeprowadzonych testach pilotowych w IChPW w ramach projektu badawczego OPTYSODA, realizowanego z partnerem przemysłowym firmą CIECH R&D. Zespół badawczy nie zwalnia tempa, Projekt osiąga kolejne kamienie milowe, a obecnie wkroczył w fazę testów przemysłowych. Badania prowadzone są na uruchomionej w czerwcu, instalacji do usuwania CO2 z gazów odlotowych, zlokalizowanej w zakładach CIECH Soda Polska w Inowrocławiu.

więcej

iati ichpw wyr

Wyróżnienie dla IChPW z okazji jubileuszu Konsorcjum IATI

12 grudnia 2019 r. na Politechnice Wrocławskiej odbyło się jubileuszowe spotkanie Rady Naukowo-Przemysłowej Konsorcjum Instytut Autostrada Technologii i Innowacji. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla wspiera działalność Konsorcjum od początku rozpoczęcia jego działalności, za co otrzymał specjalne podziękowanie.

więcej

Artykuł miesiąca – listopad 2019

W listopadzie 2019 r. przedstawiamy artykuł Krzysztofa Głoda, Janusza Laska, Krzysztofa Słowika i  Jarosława Zuwały pracowników Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Daniela Nabagło, Konrada Jury i Macieja Żyrkowskiego z PGE Energia Ciepła S.A..  Artykuł pt. „Investigation of Ash-Related Issues During Combustion of Maize Straw and Wood Biomass Blends in Lab-Scale Bubbling Fluidized Bed Reactor” ukazał się w czasopiśmie Journal of Energy Resources Technology. więcej

agh weip ichpw logo wyr

Studenci podyplomowi z AGH w Instytucie

W dniach 15 i 22 listopada 2019 roku w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla prowadzone były zajęcia dla studentów studiów podyplomowych z zakresu „Nowoczesnych metod zarządzania i technologii w koksownictwie”.

więcej