10 października piętnastu dziennikarzy z 10 krajów świata odwiedziło Centrum Czystych Technologii Węglowych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w ramach wizyty studyjnej przed szczytem klimatycznym COP 24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

Czterodniowa wizyta studyjna współorganizowana przez Clean Energy Wire i Forum Energii  odbyła się w Warszawie i na Śląsku, miała ona na celu przybliżyć uczestnikom  czynniki napędzające transformację energetyczną Polski i strategię realizacji przez Polskę Porozumienia Paryskiego i ram polityki klimatycznej UE. W jej trakcie dziennikarze z Polski, Czech, Niemiec, Białorusi, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Chin, Belgii i Stanów Zjednoczonych mieli okazję porozmawiać z ministrami rządu i decydentami, dziennikarzami, liderami biznesu, organizacji pozarządowych i ekspertami w dziedzinie polityki energetycznej.

Podczas spotkania na terenie Centrum Czystych Technologii Węglowych Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla dr inż. Aleksander Sobolewski zaprezentował profil działalności Instytutu oraz przedstawił jego główne obszary aktywności. Zostały również omówione najistotniejsze projekty realizowane obecnie w IChPW wpisujące się w ramy polityki klimatycznej UE. Dyrektor Instytutu odpowiedział również na liczne pytania ze strony dziennikarzy dotyczące m.in. przyszłości węgla w Polsce i perspektywicznych kierunków rozwoju polskiej energetyki.