Konferencja gospodarcza z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości odbyła się  na Jasnej Górze 3 listopada 2018 r. Spotkaniu przyświecało hasło „Zobowiązani, by pomnażać dzieła przodków. Osiągnięcia gospodarcze państwa polskiego wobec wyzwań współczesności”. Uczestnicy dyskutowali o polskiej doktrynie energetycznej, rozwoju gospodarki, gospodarce innowacyjnej. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla był reprezentowany przez Dyrektora dra inż. Aleksandra Sobolewskiego.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Energii, spółek Skarbu Państwa, komisji finansów, naukowcy. Obecni byli m.in.: Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii i Grzegorz Tobiszowski, Wiceminister Energii oraz Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju.

Głównym celem konferencji i zarazem jej przesłaniem było przedstawienie współczesnych wyzwań stojących przed polską gospodarką w kontekście zmian ekonomicznych i technologicznych zachodzących na świecie, prezentacja założeń polskiej doktryny energetycznej – jej znaczenia dla rozwoju i bytu kraju oraz zagrożeń w jej realizacji, wynikających głównie z unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego. Konferencja odnosi się także do niezwykle istotnej kwestii związanej ze świadomym kształtowaniem przez Państwo rozwoju gospodarczego kraju oraz budowy trwałych filarów ekonomicznego bytu Polski. Przyczynkiem do jej zorganizowania  jest przypomnienie wielkiej wystawy gospodarczej z 1909r., która odbyła się na Jasnej Górze i została zorganizowana przez polskie środowiska gospodarcze z trzech zaborów i była swoistym przygotowaniem do działań w odradzającej się Polsce oraz wielką deklaracją polskich środowisk ziemiańskich, kupieckich i przemysłowych na rzecz połączenia wysiłków w dziele budowy ekonomicznej siły Rzeczpospolitej.

Dyrektor IChPW dr inż. Aleksander Sobolewski wziął udział w debacie zatytułowanej „Wpływ pakietu energetyczno-klimatycznego na gospodarkę Polski. Nowoczesne metody wykorzystywania węgla.”. W dyskusji tłumaczył m.in., że czyste technologie węglowe to nie medialny slogan a porządny biznes na przyszłość oraz że innowacyjne gospodarki zawsze będą potrzebować węgla i dobrze żeby był to węgiel polski.

Program konferencji można pobrać tutaj.

Relację z debaty wraz ze zdjęciami można zobaczyć na portalu nettg.pl