11-12 grudnia 2018 r w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI) Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odbył się Kongres Energy 24 w którym uczestniczył Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Kongres Energy 24 był częścią szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. W jego trakcie obradowali specjaliści z branży wydobywczej i energetycznej. Gościem specjalnym kongresu był  Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla dr inż. Aleksander Sobolewski brał udział w panelu dyskusyjnym zatytułowanym „Wyzwania celów polityki klimatyczno-energetycznej jako impuls do innowacyjnego rozwoju”.

Program kongresu można znaleźć tutaj.

13 grudnia 2018 roku w ramach COP24 w polskim Pawilonie Narodowym dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium zorganizowane przez Polską Grupę Górniczą na temat „Zgazowanie węgla – czy może być szansą na szersze i ekologiczne jego wykorzystanie?” w którym udział wziął Dyrektor IChPW.

W trakcie panelu prezes PGG Tomasz Rogala powiedział że jego firma analizuje możliwości uruchomienia na terenie jednej ze swoich kopalń instalacji zgazowania węgla, zdolnej do przetworzenia ok. 1,2 mln ton tego surowca rocznie, z możliwością wykorzystywania także odpadów i biomasy. Dane przedstawione przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu określają, że z 1 mln ton węgla kamiennego można – w procesie zgazowania – pozyskać ok. 0,4 mld m sześc. gazu syntetycznego, który może być surowcem dla przemysłu chemicznego, transportowego i energetycznego.