Wiosną 2017 roku informowaliśmy Państwa o przeprowadzonych testach pilotowych w IChPW w ramach projektu badawczego OPTYSODA, realizowanego z partnerem przemysłowym firmą CIECH R&D. Zespół badawczy nie zwalnia tempa, Projekt osiąga kolejne kamienie milowe, a obecnie wkroczył w fazę testów przemysłowych. Badania prowadzone są na uruchomionej w czerwcu, instalacji do usuwania CO2 z gazów odlotowych, zlokalizowanej w zakładach CIECH Soda Polska w Inowrocławiu.

Zespół Oczyszczania Gazów Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla po przeprowadzeniu rozruchu technologicznego instalacji przystąpił do pierwszej fazy testów, w której potwierdzono skuteczność procesu. Obecnie trwa szczegółowa analiza wyników badań i przygotowania do decydującego sezonu testów optymalizacyjnych, który rozpocznie się z początkiem nadchodzącego roku.

O pozytywnych wynikach badań nasz partner przemysłowy informował m.in. w artykule dla portalu gospodarczego wnp.pl pt.: „Udane testy instalacji, która może pomóc Ciechowi zaoszczędzić miliony”.

Innowacyjny proces oparty jest na wspólnie opracowanej koncepcji zgłoszonej do ochrony patentowej na początku roku 2017, co ważne, Europejski Urząd Patentowy w październiku bieżącego roku wydał już powiadomienie o zamiarze udzielenia patentu na to rozwiązanie.