Serdecznie zapraszamy na 10. Jubileuszowa Konferencję „Paliwa z odpadów”, która odbędzie się w dniach 17 – 19 marca 2020 roku w Hotelu Novotel Katowice Centrum. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu związanego z gospodarką odpadami  i jest jednym z głównych krajowych forów wymiany doświadczeń dotyczących branży ochrony środowiska, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez branżowych. Współorganizatorem Konferencji jest Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Szanowni Państwo,Energetyczna waloryzacja odpadów poprzez wytwarzanie z nich paliw o stabilnych parametrach jakościowych, a następnie ich efektywne i bezpieczne środowiskowo wykorzystanie, stanowią kluczowe ogniwa współczesnych systemów gospodarki odpadami w dobie wdrażania koncepcji GOZ. Aktualnie w kraju trwają dyskusje o wpływie zniesienia regionalizacji na działalność biznesową instalacji przetwarzania odpadów. Czy „wolny rynek” w gospodarce odpadami rozwiąże nasze problemy? Czy realne będzie uzyskanie narzuconych przez KE wyśrubowanych poziomów recyklingu w kolejnych latach? Niestety równolegle z trwającymi dyskusjami co miesiąc w naszym kraju rośnie góra wytwarzanych i niezagospodarowanych RDF.

Ukształtowany w Polsce potencjał wytwórców paliw alternatywnych coraz aktywniej z nadzieją spogląda na lokalne ciepłownictwo. Na starcie 2020 roku zadajemy sobie pytania – jak prognozować jakość SRF w perspektywie 10 lat – tak, by była ona akceptowalna przez ciepłownictwo? Jakie systemy zachęt i wsparcia należy wprowadzić by skłonić inwestorów do podejmowania skutecznych działań?

Aktualne trwają rozważania nad wyborem modelu technologicznego dla odzysku energii z RDF. Czy ma to być mała lokalna instalacja dedykowana do spalania RDF, czy raczej większa instalacja wielopaliwowa? Czy budowa kilku demonstracyjnych małych spalarni RDF pozwoli na przełamanie stereotypowego myślenia w lokalnych społecznościach na temat uciążliwości odzysku energii z odpadów? Dzisiaj nie ma wątpliwości, że lokalne rynki ciepła będą kluczem do zapewnienia opłacalności finansowej takich inwestycji.

Ostatecznie – jak będzie wyglądał nasz biznes w erze wdrażania Gospodarki o Obiegu Zamkniętym?

Na powyższe i szereg innych pytań odpowiemy w tym roku w Katowicach. Serdecznie zachęcam Państwa do wzięcia udziału w X jubileuszowej edycji konferencji Paliwa z odpadów, która odbędzie się 17-19 marca 2020 r. Wydarzenie to stanowi od lat największą w Polsce platformę wymiany informacji na temat wytwarzania i wykorzystywania paliw z odpadów.

Zapraszam do Katowic!

dr inż. Aleksander Sobolewski

Dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla

Przewodniczący Rady Programowej

W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 240 osób aktywnie działających w branży dotyczącej paliw alternatywnych. W 2019 roku swoją obecnością na konferencji zaszczycił nas Pan Sławomir Mazurek, Wiceminister Środowiska.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Klimatu.

logo_ministerstwo_klimatu_poziom

Program Konferencji można pobrać tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną konferencji: https://paliwazodpadow.abrys.pl/

Rejestracja dostępna na stronie: https://paliwazodpadow2020.konfeo.com/pl/groups

Kontakt w sprawie konferencji:

Mateusz Dziurlikowski

koordynator konferencji

telefon: 784036990

e-mail: m.dziurlikowski@abrys.pl