Laboratorium Technologii Spalania i Energetyki (LTSiE) funkcjonuje w IChPW od 1995 roku. Badamy i rozwijamy w nim m.in. nowoczesne konstrukcje kotłów c.o. na paliwa stałe, takie jak węgiel kamienny (w tym popularny) ekogroszek, pelety drzewne (popularny „pellet”) czy kominki na drewno kawałkowe.

Wspieramy rozwiązaniami innowacyjnymi krajowy sektor kotlarski dysponujący znacznym potencjałem produkcyjnym urządzeń grzewczych na paliwa stałe (węgiel kamienny, biomasa). Krajowi odbiorcy na potrzeby ogrzewnictwa indywidualnego zużywają rocznie około 11-12 mln ton węgla i około 6-8 mln ton biomasy.

Rozwiązania konstrukcyjne oferowane przez krajowych producentów kotłów są coraz lepsze, bardziej efektywne energetycznie i niskoemisyjne, stanowiąc często rozwiązania konkurencyjne dla produktów oferowanych przez producentów z Niemiec czy Austrii. Kreatywność i doświadczenie polskich projektantów i producentów kotłów przekłada się na intensywność współpracy z LTSiE, które rocznie testuje ponad 100 urządzeń kotłowych pracując w reżimie dwuzmianowym.

Jeśli jesteś użytkownikiem lub planujesz zakup kotła c.o., korzystnie wcześniej zapoznać się z rzetelnymi informacjami, które można znaleźć w DTR (dokumentacja techniczno-ruchowa) konkretnego kotła, jego instrukcji obsługi czy danym zawartym na stronie internetowej producenta. Jeśli szukasz informacji obiektywnych i sprawdzonych, polecamy odwiedzić stronę:

Znajdziesz tam tylko i wyłącznie jednostki, które przeszły właściwe badania (w akredytowanych (!!!) jednostkach badawczych) oraz spełniają rygorystyczne kryteria zawarte w dyrektywach unijnych tzw. „ekoprojekt”, normach czy krajowych rozporządzeniach.

Znajdziesz tam m.in. szczegółowy raport z badań, z którego można się dowiedzieć jakie najlepiej paliwo kupić, jak wyjściowo ustawić parametry sterownika danego kotła i czy wybrany kocioł c.o. nie powinien współpracować z zasobnikiem ciepła (co stanowi często „ukryty” dodatkowy nakład inwestycyjny!).

Jeśli zastanawiasz się nad pozyskaniem „dofinansowania” z programu „Czyste powietrze”, poniżej link do strony, na której znajdziesz listę urządzeń spełniających kryteria tego programu:

https://czyste-urzadzenia.ios.edu.pl/bepub/ben001.aspx

Oprócz kotłów c.o. badamy również urządzenia na takich obiektach jak ciepłownie czy elektrownie oraz wszelkiego rodzaju paliwa niskoemisyjne. „Błękitny węgiel” też dopracowaliśmy!

https://www.blekitnywegiel.pl/pl

Poniżej przedstawiamy nasze „narzędzia pracy” i stanowiska badawcze.