Pellet drzewny jest najpopularniejszą formą paliwa biomasowego wykorzystywanego w ogrzewnictwie indywidualnym. Produkowany jest w formie granulatu, a surowcem do produkcji jest rozdrobnione drewno różnych gatunków. Granulat powstaje przez sprasowanie rozdrobnionej biomasy – często frakcji odpadowych po przetwórstwie drewna, pod bardzo wysokim ciśnieniem, a naturalna lignina zawarta w drewnie stanowi spoiwo. Im jej więcej, tym wytrzymalszy jest pellet. Rozdrabnianie, suszenie a następnie prasowanie wysokociśnieniowe w czasie produkcji pelletu z biomasy zwiększa koncentrację masy i energii, a tym samym podnosi wartość energetyczną paliwa. Pellet drzewny charakteryzuje się niską zawartością popiołu, co daje bardzo małą ilość odpadów po spalaniu, a tym samym mniej brudzi i pyli w porównaniu do konwencjonalnych paliw stałych.

Obecnie w Polsce jest około 100 firm produkujących pellet biomasowy. Dostępnych jest wiele rodzajów pelletów drzewnych spełniających najwyższe wymagania jakościowe i posiadających najwyższy certyfikat DIN EN A1 (DIN PLUS). Niestety, na rynku spotyka się także paliwo/pellet z biomasy, które nie tylko nie posiada certyfikatu, ale jest zanieczyszczone odpadami polimerowymi lub wyprodukowane zostało z odpadów meblarskich. Nie spełnia ono wymogów normy, ale również nie jest ekologiczne, a jego spalanie może niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka. Paląc fałszowanym paliwem działamy niezgodnie z prawem i możemy również zostać posądzeni o spalanie śmieci. Jak podczas zakupów rozpoznać, że pellet biomasowy zawiera niedozwolone domieszki?. Po pierwsze pellet powinien być jasnej barwy, gładki, szklisty i jednorodny i nie łamać się łatwo w rękach (Rys 1.). Jeśli pellet jest niejednorodny, ciemny, łatwo kruszący się w rękach, a po jego rozkruszeniu możemy dostrzec różnorodne elementy i wtrącenia o różnej barwie, to mogą się okazać one odpadem polimerowym, którym został zanieczyszczony pellet celem podwyższenia wartości opałowej paliwa.

Laboratoria badawcze Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla prowadzą badania paliw z biomasy wykorzystując akredytowane metody i zaawansowane techniki instrumentalne, pomagając użytkownikom, jednostkom samorządowym oraz organizacjom proekologicznym w walce ze zjawiskiem fałszowania pelletów z biomasy.


Zapraszamy do współpracy. Laboratorium Chemii Analitycznej, IChPW

 Autor: Teresa Topolnicka
Laboratorium Chemii Analitycznej
kontakt: ttopolnicka@ichpw.pl