W połowie lutego 2021 w centrum badawczym Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalari T.A.Ş,  specjaliści Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla (dr inż. Bartosz Mertas, mgr inż. Adam Szczęsny) uruchomili i przeszkolili pracowników w obsłudze instalacji do pilotowego koksowania KARBOTEST.

Uruchomiona w Ereğli nowa pełna wersja urządzenia KARBOtest jest kolejnym wdrożeniem tego urządzenia, pierwszym z wersji z możliwością realizacji ustalenia bilansu masowego procesu koksowania. Jest to kolejne wdrożenie wyników realizacji prac w ramach projektu Inteligentna Koksownia.

Instalacja KARBOtest to narzędzie umożliwiające ocenę jakości węgli i ich mieszanek pod kątem przydatności do przemysłowego procesu koksowania, przez co znacząco wspomaga komponowanie składu mieszanek węglowych. Wersja pełna daje możliwość nie tylko wytworzenia koksu, ale również wydzielenie ciekłych i lotnych produktów koksowania. W instalacji KARBOtest proces koksowania realizowany jest w warunkach termicznych symulujących rzeczywistą pracę pieca koksowniczego. Jednostkowa masa wsadu (4 – 5 kg) umożliwia wytworzenie koksu w ilości wystarczającej dla wiarygodnej oceny jego właściwości, w szczególności do oznaczenia wartości wskaźników CRI i CSR, co stanowi podstawę wiarygodnego prognozowania jakości koksu przemysłowego. Pozwala tanio, szybko i bezpiecznie wykonać testy koksowania ograniczając lub eliminując konieczność wykonywania testów w skali kilkudziesięciu ton.

 

Więcej na temat urządzenia KARBOtest znajdującego się w komercyjnej ofercie Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla można dowiedzieć się tutaj.

KARBOtest jest elementem składowym większego systemu, z elementami którego mogą się Państwo zapoznać klikając w poniższą wizualizację.

Autor: Bartosz Mertas
Kontakt: bmertas@ichpw.pl | tel.: 32 621 62 44