Pokrywanie ścian budynków farbami aktywnymi fotokatalitycznie (również w formie artystycznej jako murale) staje się sposobem na poprawę jakości powietrza poprzez jego oczyszczanie z węglowodorów oraz tlenków azotu. Najczęściej stosowanym składnikiem aktywnym fotokatalitycznie jest dwutlenek tytanu w formie anatazu, który maksimum aktywności fotokatalitycznej wykazuje w zakresie bliskiego nadfioletu (UV-A o długości fali 365 nm). Światło słoneczne, które dociera do powierzchni Ziemi zawiera 3-5% promieniowania UV.

Pierwszy mural antysmogowy na Śląsku powstał 7 miesięcy temu w Katowicach, a następnie w Zabrzu. Zabrzański mural przedstawiający Wojciecha Korfantego przyozdobił kamienicę na ul. Bolesława Wallek-Walewskiego i powstał jako wspólne przedsięwzięcie Miasta Zabrze oraz grupy TAURON (źródło: https://miastozabrze.pl/2021/02/02/w-zabrzu-powstal-pierwszy-na-slasku-ekomural/).

W Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) prowadzone są badania mające na celu określenie potencjału prowadzenia procesów fotokatalitycznych przy wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego. Korzystny efekt usuwania tlenków azotu metodami fotokatalitycznymi w warunkach laboratoryjnych obserwowano już przy natężeniu promieniowania UV-A na poziomie 2–3 mW/cm2. Prowadzone w instytucie badania będą pomocne celem uzyskania maksymalnie wysokich efektów fotokatalitycznego oczyszczania powietrza.

 Autor: Janusz Lasek
Zakład Transformacji Energetycznej
kontakt: jlasek@ichpw.pl  | 32 621 63 28